Jak można skorzystać z refundacji in vitro?
In vitro, czyli tak zwane sztuczne zapłodnienie, to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Jeszcze parę lat temu była ona stosowana w ramach programu rządowego. Obecnie in vitro realizowane jest jednak tylko przez niektóre samorządy. Możliwość, by skorzystać z tego zabiegu, występuje, chociażby w Częstochowie i w Łodzi.
Predyspozycje i ograniczenia do skorzystania z refundacji
Miejsce nie jest jednak jedynym warunkiem do tego, by skorzystać z refundacji in vitro. Są także inne wymagania. Jedno z nich dotyczy po prostu czasu, w którym zostanie dokonane zgłoszenie. Do tego, kto skorzysta ze sztucznego zapłodnienia, ma w pierwszej kolejności prawo ten, kto pierwszy się zgłosi. W związku z tym trzeba odczekać swoje, aby móc przystąpić do programu refundacyjnego. Jednak jeśli już do tego dojdzie, to oznacza to sporą pomoc. Jak wiadomo, refundacja oznacza częściowe lub całkowite dopłaty do zabiegu medycznego przez państwo i jego jednostki. Skorzystanie z samorządowego programu może więc w znacznym stopniu pomóc zainteresowanym osobom.
Jak natomiast wygląda sprawa w przypadku ograniczeń wiekowych? Otóż do skorzystania z refundacji in vitro uprawnione są kobiety przed czterdziestym rokiem życia. Późniejsze wykonanie zabiegu może się bowiem nie powieść. Mężczyźni natomiast nie mają w tym względzie ograniczeń wiekowych. Koniecznym warunkiem jest jednak u obu płci wykonanie niezbędnych badań wstępnych, które stwierdzą, czy wykonanie zabiegu będzie bezpieczne i czy będzie miało szanse się powieść. A precyzja jest przecież bardzo ważna w tak delikatnej sferze, jaką jest powołanie do istnienia zupełnie nowej istoty.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu in vitro i do jego refundacji mogą być, chociażby problemy z nieregularnym jajeczkowaniem. To właśnie one stanowią przeszkodę do tego, aby wykonać zabieg sztucznego zapłodnienia. Zasadniczo jednak program refundacji przeznaczony jest dla szerokiego grona osób. Taki jest jego najgłębszy sens.